I veckan tog jag tåget för att möta upp min kära kollega och parhäst Anna Starrén. Det var dags för äventyr i Lidköping och destinationen Läckö/Kinnekulle.
Vi tillbringade tre dagar i Lidköping, och startade på allra bästa sätt med en lunch på Mellbygatans. Jag åt bästa salladen på väldigt länge.
Efter lunch tog vi en promenad till resans första stopp Vänermuseet. Där vi fick en otroligt intressant rundvandring.
Basutställningen innehöll en massa livsöden med ”vanligt folk från Lidköping”. Ett av det som drabbade mig mest var att få höra om kvinnan som hade skrivit dagbok varje dag nästan hela livet.
Vackra detaljer och intressanta berättelser i välgjorda utställningar.
Sen var det dags att promenera vidare och upptäcka staden. Bland annat hälsade vi på hos Garströms konditori.
Efter fika strosade vi omkring och upptäckte olika delar av Lidköping, och döm av vår förvåning när någon ser Anna kika in bakom ett staket och utbrister – det är ju du, dig följer jag, kom in. Och vips så stod vi i keramikateljén hos Greta Bohlin. Tänk vad världen är liten ändå.
Äta bör man, ofta när man är på äventyr. Trerätters middag på Stadt passade fint.
Mätta magar och trötta huvuden landade till slut på mjuka kuddar på en gammal favorit Naturum ute vid Läckö. Här har vi sovit innan och jag älskar det. Jag och Anna var här för några år sedan och åt livets måltid på restaurang Hvita Hjorten som ligger på Naturum. Restaurangen har haft paus ett tag – men lyckos alla som tänker åka hit framöver för från och med 1 juli är de tillbaka. Tjohoooo!
Efter god natt sömn och frukost med vy ut över ståtliga svanar och stilla sjö började vi dagen i Läckö Slottsträdgård. Bästa starten på dagen om ni frågar mig.
Är ni på Läckö skulle jag varmt rekommendera att boka en guidad tur på slottet, både för att se allt vackert men också för att få kliva tillbaka i tiden och höra mer om en svunnen tid på slottet.
Allt måste dokumenteras.
Vackerheterna tog liksom inte slut på slottet. Och kameran fick jobba hårt…
Vad är bättre än att mjuka upp med ytterligare en fikapaus. Vi testade ljuvlig morotskaka och livets bulle på På Klostret Hamnstaden.
Innan vi åkte till Lidköping bad jag om en massa tips på mitt Instagramkonto, tipsen tipsade oss sedan vidare till nya platser. Kan varmt rekommendera besök på Home Bound, Systrarnas Gröna, Agape Second Hand, FA-fyndet & PK Second Hand.
Många bullar och secondhand-rundor senare och efter middag på Feeling Lkp landande vi skönt på Edward Hotel.
Sista dagen i Lidköping innebar något både jag och Anna verkligen sett fram emot – Rörstrand Museum.
Anna utbrast – Katrin, jag kommer typ svimma här inne va fint…
Och fint var det sannerligen. I varje vrå. Och detaljerna. Alla detaljer. Äääälskade allt. Högsta betyg till de som kurerat både utställningen och museet.
Detalaljer, detaljer, detaaaaljer. Allt var genomtänkt, vackert och superintressant.
Alla ni som är det minsta intresserade av konst, design, form, keramik och historia måste åka hit. Jag älskade allt och från och med nu kommer jag gå och vända och vrida på varenda föremål en extra gång när jag är på second hand runda. I jakt på fynd från den gamla fabriken i Lidköping.
Bästa avslutet var en rejäl räkmacka på grovt bröd och en god kopp kaffe i museets eget café. Många caféer har det blivit de här dagarna, men min favorit var helt klart det här.
Bästa sättet för två kreatörer, sakletare och stylister att summera en makalöst fin och härlig resa blir med en flat layer.
För er som blir sugna på att ta med en vän och besöka Lidköping i våra fotspår finns ett schysst och väldigt prisvärt paketpris att boka här. Trevlig resa!
Tack för oss och på återseende!
Kram Katrin & Anna