I början av veckan var det så äntligen dags för Lovely Life träff på Siggesta Gård på Värmdö utanför Stockholm. Så galet kul att träffa alla.
Vilket enastående mysigt ställe Siggesta Gård var, kan varmt rekommenderas både för barnfamiljer då de har massor av djur, ponnyridning och mysiga lekplatser, men också för vuxna som vill njuta av mysigt boende, god mat och trevligt häng.
Viktoria i full gång med att dokumentera Smedjan.
Först var det dags för lunch i stora matsalen på Siggesta, fiskgryta och färskt bröd. Galet gott (även om många av er vet att jag gärna undviker fisk).
Sen var det det dags att checka in och göra sig hemmastadd inna vi drog igång med kransbinderi med min kära bloggkollega Nika som driver Skillad Floras.
De ljuvliga blommorna kom från Interflora.
Jag lärde mig massor, bland annat den smarta grejen i att skapa en krok längst bak om man binder kransar. Att jag aldrig tänkt på det…
Linda gjorde en ljuvlig krans som passade så fint på skåpet i rummet.
Sen var det såklart dags att plåta lite också, eller ja, lite, allt brukar dokumenteras på de här träffarna…
Massor av blommor, och kreatörer – kan inte bli annat än bra.
Det här var nog ändå min favoritbild från dagen. Isabelle var så himla fin med sina lackskor och den röda prickiga klänningen.
Kvällen tillbringade vi med trerätters, vin, brasa och en massa härligt snack.
För mer bilder och historier kring träffen, ta en titt hos Emma, Mia, Linda, Anna, Isabelle, Nika eller vår sprillans nya kollega Viktoria som alldeles snart bloggar hos oss. Lina och Therese vi saknade er!